Fantomowe róże Kryśki L.

Pod ziemią piętrzą się całe pokłady
niepokoju. Wciąż ktoś sobie
je przywłaszcza
zamiast opracować system przelotów na południe zimą.

Żal idzie do grobu, ale
nie wszystek. Wiele jeszcze unosi się
na powierzchni i rozchodzi szeptem –
zamiast opracować system przelotów na południe zimą.

Cisza. Publio 20%.
Pustka. Sklep – intymny.pl
Bezruch. Dostarczone przez Interię.

Zamiast opracować system przelotów na południe zimą
bezkarnie przeciągam wiotką gałąź
pod siatką. Teraz jest już po naszej stronie.

 

  • Ula Cioch

Press Release

Pojawiają się i znikają. Przysiądą na chwilę i już odlatują. Zadziwiają, intrygują, a przede wszystkim towarzyszą nam zawsze i wszędzie. Ptaki są dla ludzi odwieczną inspiracją, są też zwierciadłem, w którym przyglądamy się własnej naturze. Występują jako motyw w kulturze i sztuce od czasów prehistorycznych, odgrywają rozmaite role w różnych religiach i mitologiach, widnieją w herbach miast i na godłach państwowych. Inspirują zarówno uznanych artystów, jak też twórców ludowych. Często są przedmiotem naszej ludzkiej zazdrości; chcielibyśmy być równie wolni i swobodni jak one – stworzenia, które nie znają granic.

Paradoksalnie to zamknięcie granic podczas pandemii doprowadziło do realizacji tego wyjątkowego projektu i wystawy. Wstrzymanie międzynarodowych lotów zaowocowało spotkaniem niezwykłych osób, które do tego momentu krążyły swobodnie po całym globie niczym dwa ptaki. Los przypadkowo zetknął ich w Augustowie pod żółtym gankiem domu na ulicy Księdza Skorupki.

Martyna Dąbrowska – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów, kończąca swoją wieloletnią karierę sportową, postanowiła w tym miejscu rozpocząć swój nowy pomysł na życie. „Wesel Się” to, jak mówi, „punkt poświęcony aranżacji ślubów, wesel, przyjęć, komunii, urodzin, a także realizacji innych pomysłów; będzie to też miejsce, gdzie można nabyć artykuły dotyczące wyżej wymienionych ceremonii.”

"Jestem dziewczyną gotową zrobić coś fajnego, realizować ciekawe wizje. Dlatego otwieram punkt Wesel Się, aby przyczynić się do tego, by ważne życiowe momenty były piękne i jedyne w swoim rodzaju."

Adrian Kondratowicz – nowojorski artysta, między innymi autor słynnego już w wielu miejscach na świecie projektu „TRASH” łączącego działania artystyczne z ekologią, zaproponował Martynie kilka tygodni temu ozdobienie ścian ganku kolorowym muralem. Wkrótce na żółtym tle pojawiło się wśród zielonych liści osiem kolorowych ptaków z różnych stron świata. Ptaki nie znają granic, potrafią przelecieć tysiące kilometrów, potrafią zmieniać swoje obyczaje i zasięgi terytorialne, więc nie dziwi nas koncepcja artysty, który umieścił na ścianie domu ich przeróżne gatunki. Znajdziemy tu bywające w naszych okolicach Żołnę lub Kraskę, ale też ptaki zamieszkujące inne nieraz bardzo odległe kontynenty, jak Błękitniki, Kacyka cytrynowego, Chwostkę wspaniałą, Dziwonię i Tapirangę szkarłatną. Realistycznie odtworzone ptaki wkomponowane w roślinny wzór nawiązujący do ludowych zdobień świetnie zgrywają się ze stylem starego drewnianego domu charakterystycznego dla dawnej zabudowy tej ulicy.

" Tym projektem przełamujemy codzienność. Chcieliśmy, żeby ludzie przechodzący obok na chwilę zatrzymali się i uśmiechnęli, bo zobaczyli coś kolorowego i pozytywnego" tłumaczy Martyna.

Mural okazał się początkiem wyjątkowej współpracy artysty i projektantki, której efektem stała się wystawa „Jako w niebie, tak i na ziemi”. W pomieszczeniu zaaranżowanym przez Wesel Się na ptasie królestwo, zawisły płótna, przedstawiające ptaki – symbole, pojawiające się w różnych kulturach i religiach. Tak, jak na zewnątrz znalazło się ich osiem, również wewnątrz domu odnajdziemy tę samą liczbę. Zobaczymy tu Sowę jako znany nam wszystkim symbol wiedzy, świętego ptaka starożytnego Egiptu Ibisa, Bociana – symbol narodzin, Koguta związanego ze słońcem i światłem, Łabędzia z duchową gracją i czystością, a także Szczygła z jego bogatą chrześcijańską symboliką. Wreszcie mityczny Feniks – symbol wiecznego odradzania się życia, ptak, który towarzyszy ludzkości od starożytnego Egiptu poprzez Grecję i Rzym aż do czasów chrześcijańskich. Adrian Kondratowicz pokazuje nam symboliczne przejście od ptaków realistycznych obserwowanych na zewnątrz do ptaków uwewnętrznionych opisujących nasze marzenia, lęki, filozofie i wierzenia, ptaków obecnych w różnych kulturach i krajach na przestrzeni całej historii ludzkości. Podsumowaniem tej swobodnej eksploracji  jest portret – oczywiście z ptakiem.

Świat ptaków jest niezwykły i fascynujący. Według naukowców badających tę wyjątkową gałąź fauny możemy się wiele od nich nauczyć. Jesteśmy bardziej do siebie podobni niż nam się wydaje.

Ptaki podobnie jak ludzie obserwują zmieniające się otoczenie, uczą się i potrafią modyfikować swoje zachowania. I podobnie jak my nie zawsze na lepsze, jak chociażby żywienie się chlebem, który im szkodzi. Kiedy na nie popatrzymy, możemy zobaczyć siebie jak w lustrzanym odbiciu. Wystawie towarzyszący jest wiersz pt. Fantomowe róże Kryśki L.

- Ula Cioch